Czym jest lastryko?

Naturalne kamienie zachwycają swoim wyglądem, a ich świetne właściwości sprawiają, że wykorzystywane są one zarówno w aranżacji wnętrz, jak i architekturze. Marmur, granit i piaskowiec zaliczają się jednak do drogich materiałów, dlatego wiele osób decyduje się na odpowiedniki. Jednym z nich jest lastryko. 

Lastryko – definicja

Lastryko, zwane również terazzo, wykorzystywane jest przy wylewaniu posadzek, schodów, parapetów, a także nagrobków. To materiał, który uzyskuje się przez połączenie wody, cementu oraz grysu. Dla lepszego efektu wizualnego dodaje się także barwnik. W przypadku grysu jest to marmur, granit bądź bazalt o grubości do 10 mm. Najczęściej stosuje się go w dwóch rozmiarach od 2 do 5 mm albo 2-4 mm. Poprzez wymieszanie grysu z cementem powstaje wytrzymała, odporna na czynniki zewnętrzne powierzchnia podatna na obrabianie. Dzięki polerowaniu i szlifowaniu lastryko przypomina swoim wyglądem naturalne kamienie. W zależności od przeznaczenie lastryko może mieć chropowatą bądź lśniącą powierzchnię.

Jak dbać o lastryko?

Terrazzo to materiał o dużej odporności na niekorzystne warunki środowiskowe, jednak wymaga on zabiegów pielęgnacyjnych. Zazwyczaj brud można usunąć przy użyciu zwykłej szczotki, a plamy znikają pod wpływem niedrogich środków czyszczących i ściereczki z mikrofibry. Producenci impregnatów oferują również środki dedykowane sztucznemu kamieniowi. Wnikają one w pory lastryko tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną przeciwko wilgoci. Impregnat minimalizuje także ryzyko poważnych zanieczyszczeń, które mogłyby zaburzyć świetny wygląd materiału. Co więcej, dzięki dodatkowej powłoce lastryko nie jest podatne na szkodliwe oddziaływanie grzybów, bakterii itp. Częstotliwość impregnacji zależy od warunków panujących w pomieszczeniu lub poza budynkiem. Jeśli posadzka łazienki albo kuchni została wykonana z lastryko, wówczas zaleca się przeprowadzanie zabiegów ochronnych co trzy miesiące. Impregnację można przeprowadzić samodzielnie lub też zlecić ją specjalistom.

Ubytki powierzchni – jak sobie z nimi poradzić?

Lastryko to materiał o dużej wytrzymałości i trwałości, jednak nie zawsze jego struktura utrzymuje się w nienagannym stanie. Niewielkie ubytki wypełnia się żywicą z kruszywem, w przypadku poważniejszych dziur – masą z terazzo. Ostatnim elementem naprawy jest impregnacja. Dla lepszego efektu sztuczny kamień można wypolerować, by odzyskał on dawny blask.

Lastryko to świetna alternatywa dla marmuru, granitu, bazaltu bądź piaskowca. Ogromne atuty terazzo zostały docenione nie tylko przez architektów i aranżerów, ale również rzeźbiarzy. Warto zatem zdecydować się na wybór lastryko jako bazy posadzek, parapetów itp.

Nawet regularnie czyszczona i pielęgnowana posadzka z czasem może ulec degradacji. To zupełnie naturalny proces. W odwróceniu jego niepożądanych skutków pomoże nam renowacja lastryko.

Czym jest lastryko?