Jak dbać o schody z kamienia?

Kamienie naturalne, takie jak m.in. marmur czy granit to chętnie wybierane materiały budowlane, które znajdują zastosowanie w wykańczaniu domów i mieszkań. Tworzone z nich kamienne schody to niezwykle estetyczny element aranżacji wnętrz. Nadają one swojemu najbliższemu otoczeniu szczególnego, eleganckiego charakteru. Aby móc cieszyć się wysokimi walorami wizualnymi schodów z kamienia przez długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Regularna ich pielęgnacja jest koniecznością nie tylko ze względu na estetykę, ale również walory użytkowe. Jak zatem dbać o kamienne schody, by służyły wiele lat?

Jak czyścić kamienne schody?

Schody wykonane z takich kamieni jak marmur czy granit powinno się dokładnie wyczyścić i zaimpregnować odpowiednim środkiem tuż po montażu. Konserwacja sprawi, że ich powierzchnia przez jakiś czas będzie wykazywać się mniejszą nasiąkliwością, a także odpornością na zarysowania i trwałe zabrudzenia. W celu zachowania wysokich walorów schodów, impregnację zaleca się odnawiać co pół roku. Choć kamienie naturalne sprawiają wrażenie wytrzymałych, są dość wrażliwe na plamy ze względu na swoją porowatość. Dlatego też, oprócz impregnacji, wymagane jest również regularne czyszczenie.

Pielęgnacja marmuru

Czyszczenie marmuru powinno odbywać się przy użyciu delikatnych materiałów, np. miękkiej ściereczki oraz ciepłej wody. Do mycia nie wolno stosować kwaśnych środków czyszczących i silnych detergentów. Można użyć tu chemii specjalnie dedykowanej dla danego kamienia. Należy pamiętać, by po przemyciu schodów wytrzeć je do sucha – pozostawiona woda tworzy bowiem plamy i powoduje matowienie powierzchni. 

Pielęgnacja granitu

Mycie granitu, mimo tego że jest on kamieniem twardym, również wymaga delikatności. Powierzchnię schodów powinno czyścić się miękką ściereczką namoczoną w wodzie lub delikatną szczoteczką w przypadku większych zabrudzeń. Tutaj również nie zaleca się używania silnych i kwasowych detergentów, a jedynie tych łagodnych. Należy pamiętać, by w trakcie mycia unikać używania ostrych przedmiotów i intensywnego szorowania – takie działania mogą skutkować widocznym zarysowaniem granitu.

Zapoznaj się z naszą ofertą polerowania kamienia naturalnego!

Jak dbać o schody z kamienia?