Jak odróżnić marmur od granitu?

Planując wykonanie powierzchni z kamienia naturalnego na ogół rozważamy wybór jednego z dwóch najbardziej popularnych – marmuru lub granitu. Jak je od siebie odróżnić? Który z nich wybrać?

Warto zacząć od tego, że w handlu określenia „marmur” i „granit” są bardzo często używane jako nazwy zbiorowe dla skał charakteryzujących się określonymi właściwościami. Marmurami określa się rozmaite skały miękkie. Oznacza to, że nie wszystkie oferowane w handlu „marmury” są marmurami właściwymi. Część z nich to skały osadowe (wapienie, trawertyny, dolomity, zlepieńce czy brekcje), podczas gdy druga grupa to skały metamorficzne (marmur, a nawet kwarcyty). Wapienie (skały osadowe) i marmury (skały metamorficzne) są bardzo miękkie. To sprawia, że są łatwe w obróbce, ale jednocześnie szybciej ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Dodatkowo, jeśli odpowiednio wcześnie nie zabezpieczy się ich powierzchni przed zmatowieniem, szybko stracą blask i pokryją się odbarwieniami i mineralnym nalotem.

Granity obejmują wszystkie skały magmowe o skrajnie różnym składzie mineralnym. Wszystkie one charakteryzują się wysoką twardością oraz dekoracyjnym charakterem. Obejmują szeroką gamę kolorów i deseni. Granity mogą być białe, czarne, brązowe, czerwone, żółte, a nawet zielone i niebieskie. O ich uniwersalnym zastosowaniu decyduje struktura wewnętrzna skały, która dodatkowo ułatwia dobór odpowiednich technik obróbki.

Jak rozpoznać marmur i granit?

Granit to skała magmowa. Jako taka nie posiada wyraźnego wzoru. Jest nakrapiana. Marmur jako skała metamorficzna wyróżnia się natomiast nieregularnym, płynnym i bardzo urozmaiconym wzorem.

Czym się różni granit od marmuru?

Jak już wspomnieliśmy granity to skały twarde, podczas gdy marmury są kamieniami miękkimi. Różnice w twardości kamienia w sposób bezpośredni wpływają na główne rozbieżności między granitem a marmurem. Granity są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia oraz szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, podczas gdy marmury są podatne na uszkodzenia oraz degradację powodowaną oddziaływaniem różnych substancji – od produktów spożywczych, aż po detergenty.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą polerowania marmuru w Warszawie!

Jak odróżnić marmur od granitu?