Podłoga jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów wyposażenia domu i każdego innego obiektu budowlanego. Jak pielęgnować i dbać o posadzkę kamienną, aby na długo zachowała swoje właściwości?
Kamień naturalny jest często wybieranym materiałem wykończeniowym. Swoją popularność zawdzięcza doskonałym właściwością estetycznym i parametrom użytkowym. Zastosowany na posadzce jest niezwykle elegancki i funkcjonalny. Zanim jednak przystąpimy do codziennej eksploatacji posadzki kamiennej, warto zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie. W zależności do gatunku kamienia i specyfiki obiektu możemy się zdecydować na zabiegi, takie jak krystalizacja podłóg lub polerowanie kamienia naturalnego.
Jak skutecznie zabezpieczyć posadzkę przed czynnikami szkodliwymi?
W obiektach, w których posadzka jest szczególnie narażona na uszkodzenia warto przeprowadzić krystalizację kamienia. Krystalizacja to proces, w wyniku którego zmianie ulega struktura powierzchniowa materiału. Kamień staje się twardszy i bardziej odporny na uszkodzenia oraz zanieczyszczenia. Krystalizacja w sposób bezpośredni wpływa również na estetykę posadzki. Podnosi jej połysk i wydobywa głębię koloru.
Ze względu na stopień ochrony kamienia przed czynnikami szkodliwymi krystalizację warto wykonać w obiektach użyteczności publicznej i obiektach komercyjnych. W warunkach domowych o krystalizacji warto pomyśleć w pomieszczeniach mokrych (kuchnia, łazienka, hol) oraz strefie dziennej. Alternatywą dla krystalizacji kamienia jest polerowanie.
Polerowanie poprawia właściwości wizualne posadzki, jednocześnie wpływając na jej odporność na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od gatunku kamienia i pożądanego efektu polerowanie można przeprowadzić do uzyskania lustrzanego połysku lub naturalnej faktury półpolerowanej. Wybrane gatunki kamienia przed polerowaniem poddaje się żywicowaniu. To podnosi walory estetyczne i wpływa korzystnie na twardość podłogi.
Codzienna pielęgnacja podłogi
Duże znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności posadki kamiennej ma jej codzienna pielęgnacja. Kamień poddany polerowaniu lub krystalizacji charakteryzuje się gładką powierzchnią, w wyniku czego nie jest podatny na zanieczyszczenia i można go stosunkowo łatwo umyć. W tym celu wystarczy letnia woda z dedykowanym detergentem. Wybierając środki przeznaczone do czyszczenia podłóg kamiennych mamy pewność, iż preparat jest bezpieczny dla posadzki i nie wejdzie w niepożądaną reakcję chemiczną z warstwą powierzchniową.
Podczas codziennego użytkowania i pielęgnacji należy pamiętać o tym, żeby nie pozostawiać na posadzce mokrych plam ani substancji zawierających intensywne barwniki spożywcze. To może powodować trwałe odbarwienia, które wpłyną niekorzystnie na estetykę podłogi. Mimo twardości kamienia naturalnego warto również wystrzegać się przesuwania po podłodze ciężkich przedmiotów. Drobiny piasku oraz inne zanieczyszczenia mogą rysować powierzchnię.
Nawet regularnie czyszczona i pielęgnowana posadzka z czasem może ulec degradacji. To zupełnie naturalny proces. W odwróceniu jego niepożądanych skutków pomoże nam renowacja posadzek.