Jak polerować granit?

Polerowanie kamienia naturalnego to popularny sposób regeneracji blatów roboczych, parapetów, schodów, a także wszelkich innych powierzchni wykonanych z marmuru czy granitu. Dzięki polerowaniu możemy usunąć zarysowania i zmatowienia, które pojawiły się na powierzchni w trakcie jej eksploatacji, tym samym przywracając jej dawny wygląd. Jednym z popularnych kamieni naturalnych znajdujących zastosowanie w naszych domach i lokalach usługowych jest granit. Granit odznacza się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, jednak nawet tak twardy kamień z czasem ulega zarysowaniom i zmatowieniu, co odbiera mu urok. Jak polerować granit, żeby móc znowu cieszyć się jego pięknem?

Polerowanie granitu: Narzędzia

Polerowanie granitu wymaga niewielkich umiejętności mechanicznych oraz odpowiednich narzędzi. To właśnie odpowiednie narzędzia oraz ich prawidłowy dobór gwarantują możliwość regeneracji nawet bardzo zniszczonej powierzchni w sposób, który jej nie osłabi. Planując polerowanie granitu powinniśmy się zaopatrzyć w komplet diamentowych podkładek polerskich oraz Buff. W komplecie znajdziemy podkładki o ziarnistości 50, 100, 200, 400, 800, 1500 i 3000. Podkładki mocuje się do uchwytu szlifierskiego na rzepy, do trzpienia szlifierki do polerowania kamienia. Praca odpowiednim narzędziem jest tutaj niezwykle ważna, dlatego nie polecamy stosowania tradycyjnych szlifierek kątowych.

Jak polerować granit krok po kroku?

Powierzchnię granitu polerujemy zaczynając od najniższej ziarnistości, kolejno przechodząc przez wszystkie podkładki – w ten sposób uzyskamy najlepszy efekt estetyczny i funkcjonalny (wypolerowana powierzchnia będzie wolna od porów pozostawionych przez podkładki o mniejszej ziarnistości). Istotne jest, aby polerować cały komponent, a nie tylko uszkodzone miejsce. W przeciwnym razie na blacie może się pojawić wgłębienie. Aby tego uniknąć należy opracować równomiernie całą powierzchnię, nawet jeśli będzie to wymagało polerowania zdrowej części kamienia.

Jeśli nie mamy doświadczenia w renowacji powierzchni z kamienia naturalnego, polerowanie granitu możemy powierzyć wykwalifikowanej firmie. To da nam pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo i pozwoli na uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego.

Zapoznaj się z naszą ofertą na szlifowani granitu!

Jak polerować granit?