Jak wygląda marmur?

Marmur bardzo często bywa mylony z trawertynem. Oba kamienie to odmiany wapienia, a więc skały miękkie. Bardzo dobrze sprawdzają się w zastosowaniach wewnętrznych, nie poleca się ich natomiast do zastosowań na zewnątrz. Czym się od siebie różnią? Jak rozpoznać marmur?

Jak rozpoznać marmur?

Marmur jako skała metamorficzna charakteryzuje się bardzo bogatą strukturą posiadającą naturalne żyły. Stąd bardzo często możemy usłyszeć o użyleniu marmuru, a w przypadku konglomeratów i kamieni sztucznych o użyleniu odwzorowującymi naturalną strukturę kamienia. W prawdzie, w sprzedaży dostępny jest marmur jednobarwny. Jednak najczęściej powierzchnie marmurowe posiadają charakterystyczne smugi i użylenie, przez co trudno wskazać jednoznacznie kolor danego elementu. Może się bowiem zdarzyć, że smugi i żyły będą w innym kolorze niż kolor bazowy skały.

Marmur najczęściej występują w kolorze białym z szarymi smugami. Bardzo często można również spotkać czarny kamień z białym użyleniem. Równie popularne są marmury różowe, zielone i niebieskie. Kamień posiada łagodną, gładką strukturę. W zależności od zastosowania może zostać wykończony na wysoki połysk lub z satynowym finiszem. Warto jednak pamiętać, że jako odmiana wapienia jest skałą relatywnie miękką i podatną na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe oddziaływanie barwników i różnych substancji. Dlatego wymaga odpowiedniej impregnacji.

Trawertyn – Czym różni się od marmuru?

Wyroby z trawertynu bardzo często oferowane są w grupie marmurów. Jednakże kamień ten wyraźnie różni się od marmuru właściwego. Jest bardziej porowaty. Pory w trawertynie powstają w wyniku uwięzienia w formującej się skale bąbelków powietrza. W zależności do przeznaczenia powierzchnie z trawertynu są oferowane w wariancie porowatym lub gładkim. Gładką powierzchnię kamienia uzyskuje się poprzez wypełnienie porów przezroczystą żywicą lub specjalną szpachlą. To pozwala uzyskać atrakcyjną wizualnie powierzchnię, którą cechują bardzo dobre walory użytkowe.

W odróżnieniu od marmuru, trawertyn najczęściej występuje w kolorach ciepłych – kremowym, beżowym, brązowym, a nawet żółtym i czerwonym.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą renowacji podłóg kamiennych w Warszawie!

Jak wygląda marmur?