Impregnacja kamienia naturalnego. Kiedy i w jakim celu się ją wykonuje?

Kamienie naturalne, takie jak marmur czy granit, wykazują się szczególnymi walorami estetycznymi, dlatego powszechnie znajdują zastosowanie w wykończeniu wnętrz domów i mieszkań. Wykonuje się z nich m.in. posadzki, schody czy też blaty kuchenne. Aby jednak poszczególne kamienne elementy zachwycały swoim wyglądem i służyły z powodzeniem przez długie lata, powinny być odpowiednio impregnowane. Jakie kamienie naturalne wymagają impregnacji? Czemu dokładnie służy impregnacja? Odpowiadamy.

Jakie kamienie naturalne wymagają impregnacji?

To, czy warto pokryć impregnatem daną kamienną powierzchnię zależne jest od kilku czynników, m.in. miejsca zastosowania. Kiedy kamień znajduje się na zewnątrz lub w pomieszczeniu wilgotnym czy też narażony jest na intensywną eksploatację – zdecydowanie warto zabezpieczyć go odpowiednim środkiem.

Ważny jest także rodzaj kamienia, a wyróżnić można ich wiele. Zasadniczo nie każdy kamień wymaga zabezpieczenia, np. niektóre gatunki granitu wyróżniają się niską chłonnością. Z kolei marmur czy piaskowiec są delikatniejsze – narażone na powstawanie plam i wchłanianie wody. Niezależnie jednak od zastosowania czy rodzaju kamienia każdorazowo zaleca się wykonanie impregnacji, by móc na długo zachować jego walory wizualne i użytkowe przez długi czas.

W jakim celu impregnuje się kamień naturalny?

Kamienie naturalne to materiały, które występują w naturze w mniej lub bardziej porowatej strukturze. Podlegają także korozji biologicznej, której przyczyną jest wspomniana wysoka nasiąkliwość. Dlatego też, poszczególne elementy wykonane z kamienia naturalnego wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed chłonięciem wody i wnikaniem brudu. Konsekwencją braku zaimpregnowania kamienia naturalnego mogą być przebarwienia i matowienie się powierzchni. Impregnaty tworzą na powierzchni kamienia powłokę hydrofobową, która chroni przed plamami. Dodatkowo, zabezpieczają kamień przed działaniem promieniowania UV, a tym samym – blaknięciem. Dostępne są też takie środki, które mogą wzmocnić kolor kamienia lub nadać mu “mokrego efektu”.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertę na impregnację kamienia!

Impregnacja kamienia naturalnego. Kiedy i w jakim celu się ją wykonuje?